Senate
House
Joint
Bill Status
WV Code
Audits/ Reports
Educational
Contact
home
home

Senate District Maps - 2010 Plan

DOWNLOAD [PDF]


The 34 member West Virginia Senate is broken into 17 districts with two members each. The Senators are elected to staggered 4-year terms which means that half of the 81st Legislature's Senators still represent the 2000 year census district alignments. In 2015, at the start of the 82nd Legislature, all Senators will represent the 2010 year census districts upon their elections or re-elections.

Senate Redistricting Information
House Redistricting Information
Find your Voter Registration Information
 



Senate District - 01

Ryan Ferns (R - Ohio)
Ryan Weld (R - Brooke)




District Counties:

Senate District - 02

Mike Maroney (R - Marshall)
Charles Clements (R - Wetzel)
(2000 Plan)




District Counties:
Calhoun, Doddridge, Gilmer (part), Marion (part), Marshall (part), Monongalia (part), Ritchie, Tyler, Wetzel

Senate District - 03

Donna Boley (R - Pleasants)
Mike Azinger (R - Wood)
(2000 Plan)




District Counties:
Pleasants, Roane (part), Wirt, Wood

Senate District - 04

Mitch Carmichael (R - Jackson)
Mike Hall (R - Putnam)
(2000 Plan)




District Counties:
Jackson, Mason, Putnam (part), Roane (part)

Senate District - 05

Robert Plymale (D - Wayne)
Mike Woelfel (D - Cabell)




District Counties:
Cabell, Wayne (part)

Senate District - 06

Chandler Swope (R - Mercer)
Mark Maynard (R - Wayne)




District Counties:
McDowell (part), Mercer, Mingo (part), Wayne (part)

Senate District - 07

Richard Ojeda (D - Logan)
Ron Stollings (D - Boone)
(2000 Plan)




District Counties:
Boone, Lincoln, Logan, Mingo (part), Wayne (part)

Senate District - 08

Ed Gaunch (R - Kanawha)
Glenn Jeffries (D - Putnam)




District Counties:
Kanawha (part), Putnam (part)

Senate District - 09

Sue Cline (R - Wyoming)
Jeff Mullins (R - Raleigh)
(2000 Plan)




District Counties:
McDowell (part), Raleigh, Wyoming

Senate District - 10

Kenny Mann (R - Monroe)
Ronald Miller (D - Greenbrier)
(2000 Plan)




District Counties:
Fayette, Greenbrier, Monroe, Summers

Senate District - 11

Greg Boso (R - Nicholas)
Robert Karnes (R - Upshur)




District Counties:
Grant (part), Nicholas, Pendleton, Pocahontas, Randolph, Upshur, Webster

Senate District - 12

Douglas Facemire (D - Braxton)
Mike Romano (D - Harrison)




District Counties:
Braxton, Clay, Gilmer (part), Harrison, Lewis

Senate District - 13

Roman Prezioso (D - Marion)
Robert Beach (D - Monongalia)
(2000 Plan)




District Counties:
Marion (part), Monongalia (part)

Senate District - 14

Randy Smith (R - Tucker)
Dave Sypolt (R - Preston)
(2000 Plan)




District Counties:
Barbour, Grant (part), Hardy, Mineral (part), Monongalia (part), Preston, Taylor, Tucker

Senate District - 15

Craig Blair (R - Berkeley)
Charles Trump (R - Morgan)




District Counties:
Berkeley (part), Hampshire, Mineral (part), Morgan

Senate District - 16

Patricia Rucker (R - Jefferson)
John Unger (D - Berkeley)
(2000 Plan)




District Counties:
Berkeley (part), Jefferson

Senate District - 17

Corey Palumbo (D - Kanawha)
Tom Takubo (R - Kanawha)




District Counties:
Kanawha (part)

House District Maps - 2010 Plan

DOWNLOAD [PDF]

House District - 01

Pat McGeehan (R - Hancock)
Mark Zatezalo (R - Hancock)


District Counties:
Brooke (part), Hancock

House District - 02

Phillip Diserio (D - Brooke)


District Counties:
Brooke (part), Ohio (part)

House District - 03

Shawn Fluharty (D - Ohio)
Erikka Storch (R - Ohio)


District Counties:
Ohio (part)

House District - 04

Michael Ferro (D - Marshall)
Joe Canestraro (D - Marshall)


District Counties:
Marshall

House District - 05

Dave Pethtel (D - Wetzel)


District Counties:
Monongalia (part), Wetzel

House District - 06

William Romine (R - Tyler)


District Counties:
Doddridge, Pleasants (part), Tyler

House District - 07

Jason Harshbarger (R - Ritchie)


District Counties:
Pleasants (part), Ritchie

House District - 08

Bill Anderson (R - Wood)


District Counties:
Wood (part)

House District - 09

Ray Hollen (R - Wirt)


District Counties:
Wirt, Wood (part)

House District - 10

Vernon Criss (R - Wood)
John Kelly (R - Wood)
Frank Deem (R - Wood)


District Counties:
Wood (part)

House District - 11

Martin Atkinson (R - Roane)


District Counties:
Jackson (part), Roane (part)

House District - 12

Steve Westfall (R - Jackson)


District Counties:
Jackson (part)

House District - 13

Scott Brewer (D - Mason)
Joshua Higginbotham (R - Putnam)


District Counties:
Jackson (part), Mason (part), Putnam (part)

House District - 14

Jim Butler (R - Mason)


District Counties:
Mason (part), Putnam (part)

House District - 15

Geoff Foster (R - Putnam)


District Counties:
Putnam (part)

House District - 16

Chuck Romine (R - Cabell)
Carol Miller (R - Cabell)
Sean Hornbuckle (D - Cabell)


District Counties:
Cabell (part), Lincoln (part)

House District - 17

Chad Lovejoy (D - Cabell)
Matthew Rohrbach (R - Cabell)


District Counties:
Cabell (part), Wayne (part)

House District - 18

Kelli Sobonya (R - Cabell)


District Counties:
Cabell (part)

House District - 19

Kenneth Hicks (D - Wayne)
Robert Thompson (D - Wayne)


District Counties:
Wayne (part)

House District - 20

Justin Marcum (D - Mingo)


District Counties:
Logan (part), Mingo (part)

House District - 21

Mark Dean (R - Mingo)


District Counties:
McDowell (part), Mingo (part), Wyoming (part)

House District - 22

Jeff Eldridge (D - Lincoln)
Zack Maynard (R - Lincoln)


District Counties:
Boone (part), Lincoln (part), Logan (part), Putnam (part)

House District - 23

Rodney Miller (D - Boone)


District Counties:
Boone (part)

House District - 24

Rupert Phillips (R - Logan)
Ralph Rodighiero (D - Logan)


District Counties:
Boone (part), Logan (part), Wyoming (part)

House District - 25

Tony Paynter (R - Wyoming)


District Counties:
McDowell (part), Mercer (part), Wyoming (part)

House District - 26

Ed Evans (D - McDowell)


District Counties:
McDowell (part), Mercer (part)

House District - 27

Joe Ellington (R - Mercer)
Marty Gearheart (R - Mercer)
John Shott (R - Mercer)


District Counties:
Mercer (part), Raleigh (part)

House District - 28

John O'Neal (R - Raleigh)
Roy Cooper (R - Summers)


District Counties:
Monroe (part), Raleigh (part), Summers (part)

House District - 29

Rick Moye (D - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part)

House District - 30

Mick Bates (D - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part)

House District - 31

Lynne Arvon (R - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part), Wyoming (part)

House District - 32

Kayla Kessinger (R - Fayette)
Tom Fast (R - Fayette)
Shirley Love (D - Fayette)


District Counties:
Clay (part), Fayette, Kanawha (part), Nicholas (part), Raleigh (part)

House District - 33

Roger Hanshaw (R - Clay)


District Counties:
Calhoun, Clay (part), Gilmer (part)

House District - 34

Brent Boggs (D - Braxton)


District Counties:
Braxton, Gilmer (part)

House District - 35

Charlotte Lane (R - Kanawha)
Andrew Byrd (D - Kanawha)
Moore Capito (R - Kanawha)
Eric Nelson (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 36

Andrew Robinson (D - Kanawha)
Brad White (R - Kanawha)
Larry Rowe (D - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 37

Mike Pushkin (D - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 38

Nancy Foster (R - Putnam)


District Counties:
Kanawha (part), Putnam (part)

House District - 39

Ron Walters (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 40

Tim Armstead (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 41

Jordan Hill (R - Nicholas)


District Counties:
Greenbrier (part), Nicholas (part)

House District - 42

Stephen Baldwin (D - Greenbrier)
George Ambler (R - Greenbrier)


District Counties:
Greenbrier (part), Monroe (part), Summers (part)

House District - 43

Phil Isner (D - Randolph)
William Hartman (D - Randolph)


District Counties:
Pocahontas, Randolph (part)

House District - 44

Dana Lynch (D - Webster)


District Counties:
Nicholas (part), Randolph (part), Upshur (part), Webster

House District - 45

Bill Hamilton (R - Upshur)


District Counties:
Upshur (part)

House District - 46

Patrick Martin (R - Lewis)


District Counties:
Lewis, Upshur (part)

House District - 47

Danny Wagner (R - Barbour)


District Counties:
Barbour, Tucker (part)

House District - 48

Richard Iaquinta (D - Harrison)
Timothy Miley (D - Harrison)
Danny Hamrick (R - Harrison)
Ben Queen (R - Harrison)


District Counties:
Harrison, Taylor (part)

House District - 49

Amy Summers (R - Taylor)


District Counties:
Marion (part), Monongalia (part), Taylor (part)

House District - 50

Linda Longstreth (D - Marion)
Guy Ward (R - Marion)
Mike Caputo (D - Marion)


District Counties:
Marion (part)

House District - 51

Joe Statler (R - Monongalia)
John Williams (D - Monongalia)
Barbara Fleischauer (D - Monongalia)
Cindy Frich (R - Monongalia)
Rodney Pyles (D - Monongalia)


District Counties:
Monongalia (part)

House District - 52

Terri Sypolt (R - Preston)


District Counties:
Preston (part)

House District - 53

Tony Lewis (R - Preston)


District Counties:
Preston (part), Tucker (part)

House District - 54

Allen Evans (R - Grant)


District Counties:
Grant, Mineral (part), Pendleton (part)

House District - 55

Isaac Sponaugle (D - Pendleton)


District Counties:
Hardy, Pendleton (part)

House District - 56

Gary Howell (R - Mineral)


District Counties:
Mineral (part)

House District - 57

Ruth Rowan (R - Hampshire)


District Counties:
Hampshire (part), Mineral (part)

House District - 58

Daryl Cowles (R - Morgan)


District Counties:
Hampshire (part), Morgan (part)

House District - 59

Saira Blair (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part), Morgan (part)

House District - 60

S Wilson (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 61

Jason Barrett (D - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 62

John Overington (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 63

Michael Folk (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 64

Eric Householder (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 65

Jill Upson (R - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

House District - 66

Paul Espinosa (R - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

House District - 67

Riley Moore (R - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

This Web site is maintained by the West Virginia Legislature's Office of Reference & Information.  |  Terms of Use  |   Web Administrator   |   © 2017 West Virginia Legislature *